Szlaki turystyczne Węglińca

Zapraszamy na wyprawę rowerową do Gminy i Miasta Węgliniec – serca Borów Dolnośląskich…

TRASA ROWEROWA NR 1 (szlak żółty)

Długość trasy – ok. 34  km
Początek trasy – Park przy stadionie miejskim w Węglińcu
Przebieg trasy – trasy leśne, nadleśnictwa Węgliniec, trasa bardzo łagodna

Ze stadionu sportowego, ulicami Sportową, Wojska Polskiego i dalej drogą gruntową w kierunku Czerwonej Wody, dojazd do Czerwionki ok. 4 km. Trasa do 3 km biegnie przez las, dalej skrajem pól i łąk. Z Czerwionki bardzo łagodny zjazd, zgodnie z oznakowaniem drogami wiejskimi gruntowymi do glinianek ok. 1 km (na gliniankach proponowane ławeczki i punkt odpoczynku). Z glinianek droga gruntowa do skrzyżowania z droga krajową (oznakowanie szosy obustronnie „uwaga na rowerzystów”). Od skrzyżowania drogami wiejskimi o nawierzchni bitumicznej przez około 2 km, i gruntowymi około 1 km do campingu : ”Jagoda na Kaczych Dołach” Z campingu, droga leśną gruntowa w kierunku Starego Węglińca, po przejechaniu ok. 2 km skrzyżowanie z torami kolejowymi, przejazd z płyt betonowych nie strzeżonych, po przejechaniu kolejnego km skrzyżowanie z droga Węgliniec- Zielonka  ( oznakowanie szosy obustronnie  „Uwaga na rowerzystów”) i dalej przez ok. 1,5 km do Starego Węglińca. W Starym Węglińcu skrzyżowanie z szosą Węgliniec- Ruszów (oznakowanie szosy obustronnie) przejazd obok kościoła, droga wiejską  w kierunku Parowej po przejechaniu ok.  1,5 km rozwidlenie dróg, skręt w lewo, po przejechaniu ok. 1,5 km rozwidlenie dróg, skręt w lewo, po przejechaniu ok. 5 km dojazd do Stawu Wolno Starego  (proponowane ławeczki i punkt odpoczynku w miejscu wyniesienia terenu) widok na stawy. Od Stawu Wolno Starego trasa leśna dojazd do Parowej ok. 4 km. Po dojechaniu do drogi asfaltowej skręt w prawo po przejechaniu ok. 5 km dojazd do pola namiotowego i sklepu (proponowane miejsce odpoczynku) Z pola namiotowego droga leśna do zbiornika wodnego Asuan ok. 3 km (ławeczki, szałas –  miejsce odpoczynku) Z Asuanu drogą leśną dojazd do Węglińca ok. 4,5 km. Przed Węglińcem przejazd przez 2 przejazdy kolejowe strzeżone.

TRASA ROWEROWA NR 2 (szlak niebieski)

Długość trasy –  ok. 31 km
Początek trasy – parking Domu Kultury w Starym Węglińcu (przy kościele)
Przebieg trasy – drogi leśne Nadleśnictwo Węgliniec, Ruszów, Pieńsk

Wyjazd z parkingu droga wiejską w kierunku Parowej, po przejechaniu ok. 1,5 km skręt w lewo i ponownie w lewo po przejechaniu ok. 0,4 km w kierunku Jagodzina, następnie po przejechaniu ok. 1,5 km przejazd obok Stawu Sarniego Nowego, jadąc dalej po ok. 2,5 km za mostkiem nad strumieniem, skręt w prawo po przejechaniu ok. 0,4 km wjazd nad brzegiem Stawu Żurawi (planowane ławeczki, miejsce odpoczynku). Przez około 2 km droga biegnie, tusz nad stawem lub groblami stawów Żurawi, Dębowego Dużego, Małego Dolnego, po zjechaniu z grobli skręt w lewo i droga ok. 1 km. dojazd do Stawu Rzymskiego i Przygodnego Dolnego, dalej dojazd do Jagodzina ok. 3 km. W Jagodzinie na placu przy sklepie zaplanowane ławeczki. Po przejechaniu szosy (oznakowanie szosy obustronnie „Uwaga na rowerzystów”) obok szkoły droga polną i dalej leśna przez ok. 3 km do skrzyżowania skręt w lewo po przejechaniu  ok. 1,5 km, przejazd przez szosę  (oznakowanie obustronne) dojazd do źródła Św. Elżbiety (ławeczki, szałas, miejsce na biwak) Ze źródełka droga ok. 3km dojazd do skrzyżowania skręt w prawo po ok. 0,3 km ponowny skręt w prawo, jazda drogą leśną ok. 1,5 km, skręt w lewo po dojechaniu ostrym podjazdem dojazd do lasu bukowego (starodrzew bukowy ok. 200 letni) skręt w prawo po ok. 0,8 km dojazd do miejsca odpoczynku (planowane ustawienie ławeczek) Od miejsca odpoczynku drogą leśną dojazd do skrzyżowania, dalej koło najwyższego wzniesienia gminnego Ostęp Światowida drogą leśną do Starego Węglińca (ok. 5 km.).

TRASA ROWEROWA NR 3 (szlak brązowy)

Długość trasy – 20 km
Początek trasy – parking przy Domu Kultury w Starym Węglińcu
Przebieg trasy – trasy leśne Nadleśnictwa Wegliniec i Pieńsk

Wyjazd z parkingu ul Stawową obok stawu Tartacznego, po przejechaniu ok. 1 km, skręt w prawo droga leśna i dalej przez około km 5 km do skrzyżowania dróg leśnych , skręt w lewo i po przejechaniu ok. 2,5 km przejazd pod torami kolejowymi (wersja druga po przejechaniu tą samą drogą leśną od stawu Tartacznego ok. 4,5 km skręt w prawo i bardzo ostrym podjazdem, wjazd na Ostęp Światowida, widok na okalające lasy, zjazd ostry do skrzyżowania). Po przejechaniu ok. 0,7 km skręt w prawo przejazd (krawędzią) wyniesieniem terenu, z rozległym widokiem na otaczające lasy, po przejechaniu dalszych 1,5 km dojazd do nieczynnych kamieniołomów piaskowca na Ryglach (miejsce odpoczynku , ławeczki, szałas) po przeciwnej stronie wysokie torowisko. Z kamieniołomów droga leśną do Zielonki (sklep, ławeczki) ok. 4 km dalej droga krajowa bitumiczną przez ok. 2 km. w kierunku Węglińca (oznakowanie drogi znakami ostrzegawczymi) dalej zjazd w lewo na drogę leśną i dojazd do starego Węglińca ok. 4 km.

wegliniec_szlaki